MLB:n pudotuspeleihin on jäljellä enää neljä joukkuetta, jotka taistelevat vuoden 2026 maailmanmestaruudesta. Liigan muut 26 seuraa ovat jo siirtäneet katseensa ensi vuoteen.
Seuraavan vapaiden pelaajien markkinan kärki on heikko Tarik Skubalin jälkeen. Tämä voi tarkoittaa vilkasta syksyä kauppamarkkinoilla. Toisaalta lähestyvät TES-neuvottelut ja odotettu lockout tekevät siitä epävarman, millainen syksy tulevaisuudessa todella on.
Olettaen, että syksystä tulee jonkinlainen perinteinen kausi, olemme koonneet 25 mahdollista kauppavalttia, jotka voivat vaihtaa seuraa. Mukana on sekä spekulatiivisia ehdokkaita että pelaajia, joiden nimi on jo aiemmin noussut huhupuheisiin.
Listan kokoamisessa vaikutti ensin todennäköisyys, että pelaaja vaihdetaan. Sijoituksiin vaikuttivat jäljellä oleva sopimuskausi, palkkasitoumus ja odotettu vaikutus vuonna 2027.
Sijat 25–24
25. 3B Matt Chapman, San Francisco Giants (ikä: 33)
Tilastot: 84 peliä, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 XBH (7 HR), 2,7 WAR
Sopimus: 4 vuotta, 100,7 miljoonaa dollaria jäljellä
Rafael Devers, Willy Adames ja Jung Hoo Lee nähdään yleisesti joko saatavilta poissa olevina tai vaihtokelvottomina. Chapman on kuitenkin ainoa kallis kokenut pelaaja, jonka Giants voisi myydä eteenpäin. Malli voisi olla viime vuoden Nolan Arenado -kauppa. Chapman leikattiin elokuussa nivusen ja tyrän vuoksi, ja hänen odotetaan olevan valmis seuraavan kauden alkuun.
24. 2B Ozzie Albies, Atlanta Braves (ikä: 29)
Tilastot: 162 peliä, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 XBH (22 HR), 1,4 WAR
Sopimus: 7 miljoonan dollarin seuraajaoptio vuodelle 2027
Albies on pelannut koko 10-vuotisen uransa Bravesissa. Hän on kerännyt 25,7 WAR:ia, neljä All-Star-valintaa ja kaksi Silver Slugger -palkintoa. Pelivoima näkyi jälleen pinnalla, mutta viimeisten kahden kauden 1 350 taktisen esiintymisen aikana hänen OPS+ on ollut keskinkertainen 88 ja on-base-prosentti 0,299. Braves voi olla valmis päästämään hänet irti osana laajempaa uudistusta.
Sijat 23–22
23. SP Griffin Jax, Tampa Bay Rays (ikä: 31)
Tilastot: 34/23 G/GS, 3,53 ERA, 1,18 WHIP, 116 K, 112,1 IP, 0,7 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 5,7 miljoonaa dollaria)
Neljän kauden ajan Jax oli yksi lätkän eliittisistä syöttöheittäjistä eli setup-relievereistä. Hän siirtyi Raysin kiertoon ensimmäisellä täydellä kaudellaan seurassa. Hänet hankittiin vuoden 2025 deadline-kaupalla Taj Bradleyn vastineeksi. Hänen ERA oli 3,14, WHIP 1,11 ja strikeouteja 106 103,2 pelatussa inningissä 23 aloituksessa. Rays on kuitenkin tottunut myymään heittäjiä, joiden arbitraatiopalkka nousee.
22. SP Michael Wacha, Kansas City Royals (ikä: 35)
Tilastot: 32 GS, 3,32 ERA, 1,11 WHIP, 158 K, 200,2 IP, 4,3 WAR
Sopimus: 1 vuosi, 14 miljoonaa dollaria jäljellä, 14 miljoonan seuraajaoptio vuodelle 2028
Deadlinella kukaan ei täyttänyt Royalsin hintapyyntöä Wachasta. Hänet voidaan kuitenkin tarjota aggressiivisemmin tänä talvena. Hän on kohtuuhintainen kokenut aloittaja, joka tuli All-Star-kaudelta. 14-vuotias veteraani johti AL:ää 200,2 pelatulla inningillä, ja hänen 4,3 WAR:ia oli uran paras.
Sijat 21–20
21. 2B Xavier Edwards, Miami Marlins (ikä: 27)
Tilastot: 142 peliä, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 XBH (6 HR), 3,0 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2029 asti (ennuste 2027: 3,5 miljoonaa dollaria)
Edwards oli yksi vain 11 pätevästä lyöjästä, joiden kävelyprosentti oli yli 10 ja strikeout-prosentti alle 15. Hän löi .321 maalipaikoilla, varasti 21 pesää 26 yrityksestä ja pelasi vahvasti toisen tukikohdan puolustusta. Hän siirtyi lyhyeltä pysäkiltä toiselle tukikohdalle kesken vuotta 2025. Marlins kuunteli tarjouksia hänestä ja lyhyen pysäkin pelaajasta Otto Lopezista deadlinella. Lopezin erittäin korkean hintapyynnön vuoksi Edwards on todennäköisempi kauppavaltti.
20. RP Trevor Megill, Milwaukee Brewers (ikä: 32)
Tilastot: 63 G, 30 SV, 2,63 ERA, 0,89 WHIP, 10,1 K/9, 1,8 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 8,0 miljoonaa dollaria)
Megillin nopeus yltää kolmeen numeroon, ja hänen nyrkkikäyrönsä tuotti 46,5 prosentin whiff-prosentin. Hän oli yksi baseballin hallitsevimmista closereista ja muutti 30 33 tilanteesta save-tilanteesta. Viimeisten kolmen kauden aikana hänellä on 2,61 ERA, 1,00 WHIP ja 10,4 K/9 sekä 81 savea 161 esiintymisessä. Brewers on historiallisesti myynyt closereitaan ennen kuin heistä tulee kallis, kuten Josh Haderin ja Devin Williamsin kohdalla.
Sijat 19–18
19. SP Shane McClanahan, Tampa Bay Rays (ikä: 29)
Tilastot: 24 GS, 3,36 ERA, 1,12 WHIP, 106 K, 118,0 IP, 1,4 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 6,6 miljoonaa dollaria)
Raysilla oli vuonna 2026 vain neljä pelaajaa, joiden palkka ylitti 6 miljoonaa dollaria, ja joukkueen palkkasumma oli liigan neljänneksi alhaisin. Siksi McClanahan on ilmeinen kauppavaltti ennen viimeistä arbitraatiokauttaan. Kaksinkertainen All-Star heitti hyvin paluullaan kaudelta 2025, jonka hän menetti Tommy John -leikkauksen vuoksi. Hänellä on 3,10 ERA, 1,11 WHIP ja 562 strikeouttia 522,2 uran inningissä.
18. SP George Kirby, Seattle Mariners (ikä: 28)
Tilastot: 30 GS, 4,33 ERA, 1,40 WHIP, 148 K, 174,2 IP, 1,4 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2028 asti (ennuste 2027: 9,8 miljoonaa dollaria)
Vaikka Mariners päästi eroon Luis Castillon palkasta deadlinella, on hyvä mahdollisuus, että se tarjoaa yhtä aloittajistaan tänä talvena hyökkäysvahvistusta vastaan. Kahden vuoden kontrolli on jäljellä, ja vuosi 2026 oli heikko. Kirby on listan kolmesta M’s-aloittajasta vähiten todennäköinen kauppavaltti, mutta hänellä on silti merkittävä arvo.
Sijat 17–16
17. 2B Ketel Marte, Arizona Diamondbacks (ikä: 32)
Tilastot: 141 peliä, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 XBH (22 HR), 2,5 WAR
Sopimus: 4 vuotta, 77,8 miljoonaa dollaria jäljellä, 11,5 miljoonan pelaajaoptio vuodelle 2031
Marte sai vuoden 2026 aikana 10-5-oikeudet, joten hän voi estää minkä tahansa kaupan. Kentän ulkopuolella oli kuitenkin tarpeeksi myllerrystä, jotta voi uskoa hänen haluavan vaihtaa maisemaa. Vaikka vuosi oli hänen mittapuunsa mukaan heikko, hän oli silti yksi liigan parhaista hyökkäävistä toisen tukikohdan pelaajista.
16. SP Jacob deGrom, Texas Rangers (ikä: 38)
Tilastot: 31 GS, 4,20 ERA, 1,14 WHIP, 201 K, 162,2 IP, 1,7 WAR
Sopimus: 1 vuosi, 37 miljoonaa dollaria jäljellä
Rangers lähestyi deGromia deadlinella pyytääkseen häntä luopumaan täydestä no-trade-lausekkeestaan, mutta hän kieltäytyi. Se ei tarkoita, ettei hän voisi muuttaa kantaansa, jos joukkue alkaa uudistua tänä syksynä. Viidellä vuodella 185 miljoonan dollarin sopimuksensa viimeisellä kaudella hänen sopimuksensa ei ole este samalla tavalla kuin vuosi tai pari sitten.
Sijat 15–14
15. SS Corey Seager, Texas Rangers (ikä: 32)
Tilastot: 102 peliä, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 XBH (20 HR), 3,2 WAR
Sopimus: 5 vuotta, 157,5 miljoonaa dollaria jäljellä
Seagerin vuosipalkka on 31,5 miljoonaa dollaria seuraavat viisi kautta, ja hänellä on pitkä loukkaantumishistoria. Tämä tekee hänen siirtämisestään Rangersille vaikeaa. Silti hän on tähtitasoa suorittaja, kun hän on terve. Heikko lyhyen pysäkin pelaajien tarjonta vapaiden pelaajien markkinoilla ohjaa huomion kauppamarkkinoille. Joukkueelle, joka ei ole valmis maksamaan kovaa hintaa Zach Netosta tai Otto Lopezista, Seagerin palkan ottaminen halvemmalla hankintahinnalla voi olla vaihtoehto.
14. 3B Isaac Paredes, Houston Astros (ikä: 27)
Tilastot: 155 peliä, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 XBH (25 HR), 4,0 WAR
Sopimus: 13,4 miljoonan dollarin seuraajaoptio vuodelle 2027
Astros on risteyksessä: aloittajakierto on rakennettava uudelleen, vanhat tähdet Jose Altuve ja Carlos Correa ikääntyvät, ja kaksi keskeistä lyöjää, Paredes ja Jeremy Peña, lähestyvät vapaita markkinoita. Laajempi rakennusprosessi olisi järkevä, mutta vaikka joukkue vain uudistaisi kokoonpanoaan, Paredes on loogisen kauppaehdokas infieldin ruuhkan ja viimeisen jäljellä olevan kontrollivuoden vuoksi.
Sijat 13–12
13. OF Steven Kwan, Cleveland Guardians (ikä: 29)
Tilastot: 151 peliä, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 XBH (3 HR), 5,3 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 11,3 miljoonaa dollaria)
Kwan oli Guardiansin kolmanneksi eniten palkattu pelaaja vuonna 2026 palkallaan 7,725 miljoonaa dollaria. Ensi kaudelle palkan ennustetaan nousevan selvästi yli 10 miljoonan dollarin. Guardiansilla on yksi baseballin alhaisimmista palkkasumista, ja Kwan on ollut spekulatiivinen kauppaehdokas jo vuosia. Ennen viimeistä kontrollivuottaan hänen myyntinsä sopisi organisaation filosofiaan. Chase DeLauterin nousu ja Jo Adellin hankinta ovat myös parantaneet Clevelandin ulkokenttätilannetta.
12. SP Emerson Hancock, Seattle Mariners (ikä: 27)
Tilastot: 25 GS, 3,57 ERA, 1,14 WHIP, 126 K, 138,2 IP, 2,7 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2030 asti (ennuste 2027: minimipalkka)
Ennen kautta Hancock oli Seattlen kuudes aloittaja. Hän sai mahdollisuuden avausvuoroon, kun Bryce Miller jäi loukkaantumisen vuoksi pois. Entinen kuudes kokonaisvalinta tarttui tilaisuuteen. Hän heitti 2,59 ERA:n 41,2 inningissä ensimmäisissä seitsemässä aloituksessaan ja lunasti paikkansa kierrosta loppukaudeksi. Neljä jäljellä olevaa kontrollivuotta tekevät hänestä huomattavasti arvokkaamman kuin pintatason ennätys antaisi ymmärtää.
Sijat 11–10
11. SP Reid Detmers, Los Angeles Angels (ikä: 27)
Tilastot: 32 GS, 3,36 ERA, 1,04 WHIP, 211 K, 185,0 IP, 4,2 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2028 asti (ennuste 2027: 7,5 miljoonaa dollaria)
Detmers teki vahvan kauden Angelsin bullpenissä vuonna 2025 edellisen vuoden 6,70 ERA:n 17 aloituksen jälkeen. Se riitti uuteen mahdollisuuteen kierrossa. Hän päätyi American Leaguen kymmenen parhaan joukkoon strikeouteissa (211, 4.), pelatuissa inningeissä (185,0, 6.) ja heittäjien WAR:issa (4,2, 8.). Hänen arvonsa ei välttämättä ole koskaan ollut korkeampi joukkueelle, joka tulee 100 tappion kaudelta ja on kaivannut uudistusta kauan.
10. SP Logan Gilbert, Seattle Mariners (ikä: 29)
Tilastot: 32 GS, 3,73 ERA, 1,09 WHIP, 205 K, 186,0 IP, 3,3 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 15,4 miljoonaa dollaria)
Jatkosopimusneuvottelut ovat edenneet vähän, ja vapaat markkinat lähestyvät kauden 2027 jälkeen. Gilbert voi olla listan kärjessä, jos Mariners päättää myydä yhden kiertonsa kauppavalteista. Viimeisten viiden kauden aikana hän on ollut yksi baseballin johdonmukaisimmista aloittajista. Hänellä on 3,46 ERA ja 1,05 WHIP, ja hän on keskimäärin heittänyt 192 strikeouttia ja 180 inningia vuodessa.
Sijat 9–8
9. SP Joe Ryan, Minnesota Twins (ikä: 30)
Tilastot: 27 GS, 3,79 ERA, 1,16 WHIP, 159 K, 144,2 IP, 2,1 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 9,6 miljoonaa dollaria)
Twins sopi Ryanin kanssa viime tammikuussa ilman arbitraatiota ja lisäsi taseeseen 13 miljoonan dollarin yhteisoption vuodelle 2027. Seura käyttää lähes varmasti 100 000 dollarin buyoutin tuohon optioon, koska arbitraatioennuste on huomattavasti alhaisempi. Ryan voi silti päätyä toisen seuran palkkalistalle, jos Twins ottaa uuden askeleen kohti uudistusta. Joukkue piti Byron Buxtonia ja Ryania rakennuspalikoina vuosi sitten, mutta toisen puoliskon 29–36 -tulos ja peräkkäinen tappiollinen kausi voivat tarkoittaa suurempia muutoksia.
8. SS Jeremy Peña, Houston Astros (ikä: 29)
Tilastot: 112 peliä, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 XBH (22 HR), 3,7 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2027 asti (ennuste 2027: 13,1 miljoonaa dollaria)
Kun Peña palkkasi Scott Borasin agentikseen kesäkuussa 2025, mahdollisuus pitkäaikaiseen jatkosopimukseen ennen vapaille markkinoille siirtymistä pieneni Astrosille merkittävästi. Avoin AL West sai Astrosin kuitenkin luopumaan myymisestä deadlinella. Vaikka joukkue näkisi itsensä kilpailijana vuonna 2027, Peñan myyminen ennen kuin hänet menetetään vapaille markkinoille voi silti olla pöydällä.
Sijat 7–6
7. C William Contreras, Milwaukee Brewers (ikä: 28)
Tilastot: 147 peliä, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 XBH (18 HR), 2,9 WAR
Sopimus: 14,5 miljoonan dollarin seuraajaoptio vuodelle 2027
Brewers on tapana myydä tähtipelaajiaan lähestyessä vapaita markkinoita. Esimerkkeinä mainittakoon Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams ja Freddy Peralta. Tämä riittää nostamaan Contrerasin kauppakeskusteluun, varsinkin jos seura pitää entistä huippuprospektia Jeferson Querota kotimaisena korvaajana.
6. C Shea Langeliers, Athletics (ikä: 28)
Tilastot: 106 peliä, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 XBH (23 HR), 3,4 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2028 asti (ennuste 2027: 8,7 miljoonaa dollaria)
Langeliers aloitti vuoden 2026 All-Star-ottelun, ja hänellä oli taukoon mennessä .807 OPS ja 21 kotijuoksua. Oikean polven nivelrustovamma rajoitti hänet toisella puoliskolla 20 peliin, mutta hän palasi syyskuussa 13 peliin näyttääkseen mahdollisille ostajille olevansa terve. Athletics on lukinnut useita nuoren hyökkäyskoplansa jäseniä viime vuosina, mutta Langeliers ei ole kuulunut heihin. Hän voi olla se pala, jonka seura myy parantaakseen yhtä baseballin heikoimmista kierroista.
Sijat 5–4
5. C Hunter Goodman, Colorado Rockies (ikä: 27)
Tilastot: 138 peliä, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 XBH (41 HR), 2,6 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2029 asti (ennuste 2027: 6,2 miljoonaa dollaria)
Vain seitsemän pelaajaa koko baseballissa on lyönyt viimeisten kahden kauden aikana enemmän kotijuoksuja kuin Hunter Goodman, jolla niitä on 72. Hänen tämän kauden 41 kotijuoksuaan olivat NL:n listalla kolmannella sijalla tasan Braves-lyöjän Matt Olsonin kanssa.
Hänen lukunsa olivat selvästi parempia vieraissa (.882 OPS, 25 HR) kuin kotona (.791 OPS, 16 HR). Kyse ei siis ole siitä, että Coors Field paisuttaisi muuten keskinkertaisen suorittajan lukuja. Hän on myös kehittynyt kelpo puolustajaksi kehän takana, vaikka hänen mailansa määrittää aina arvon.
Neljännen peräkkäisen 100 tappion kauden jälkeen Rockies tutkii keinoja parantaa joukkuettaan, eikä mikään ole pois laskuista. Hintapyyntö on korkea jäljellä olevan kontrollin vuoksi, mutta hän voi olla markkinoiden vaikuttavin voimalyöjä.
4. SS Zach Neto, Los Angeles Angels (ikä: 25)
Tilastot: 157 peliä, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 XBH (27 HR), 5,2 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2029 asti (ennuste 2027: 9,8 miljoonaa dollaria)
Kolmena peräkkäisenä kautena Neto on lyönyt 20 kotijuoksua, varastanut 20 pesää ja kerännyt 5,0 WAR:ia. Hänestä on kehittynyt yksi baseballin parhaista monipuolisista lyhyen pysäkin pelaajista. Hän saa silti harvoin sen huomion, jota ansaitsisi, koska pelaa seurassa, jolla on takanaan 11 peräkkäistä tappiollista kautta.
Angels otti askeleen kohti uudistusta deadlinella myymällä kontrolloitavia pelaajia, kuten José Soriano, Jo Adell ja Ryan Zeferjahn. Se piti kuitenkin kaksi arvokkainta kauppavalttiaan, Netan ja vasenkätisen Reid Detmersin.
Joukkueen asema jatkuvasti häviävänä seurana ja uusi valmius myydä kontrolloitavia pelaajia tekevät Netasta yhden talven eniten puhutuista kauppaehdokkaista.
Sijat 3–2
3. RP Mason Miller, San Diego Padres (ikä: 28)
Tilastot: 66 G, 38 SV, 1,67 ERA, 0,90 WHIP, 16,6 K/9, 3,1 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2029 asti (ennuste 2027: 8,1 miljoonaa dollaria)
Padres oli ennen vuoden 2026 deadlinea kahden vaiheilla ostajana ja myyjänä. Mason Miller mainittiin yhtenä kärkipelaajista, joka voisi lähteä, mutta Padres päätti lopulta ostaa ja hankki Casey Mizen ja Robbie Rayn.
Adrián Morejónin ja Jason Adamin mahdollinen lähtö vapaille markkinoille saa Padresin olemaan haluton myymään All-Star-closeriaan. Hänen arvonsa on kuitenkin niin korkea, että olisi typerää olla kuuntelematta tarjouksia.
Padres sai hänet irti Athleticsilta eliittitasoisen prospektin Leo De Vriesin hinnalla. Jos vastaava tarjous tulee pöytään tai joukkue on valmis luopumaan kontrolloitavasta aloittajasta, Miller voi lähteä jälleen.
2. SS CJ Abrams, Washington Nationals (ikä: 26)
Tilastot: 152 peliä, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 XBH (33 HR), 5,1 WAR
Sopimus: Arbitraatio vuoteen 2028 asti (ennuste 2027: 10,2 miljoonaa dollaria)
Nationals oli MLB:n kärkijoukkueita juoksuissa (821, 3.), kotijuoksuissa (210, 6.) ja OPS:ssä (.744, 3.). Läpimurtokausi CJ Abramsilta nosti näitä lukuja merkittävästi.
Vuonna 2025 Abramsilla oli 109 OPS+, 19 kotijuoksua ja 31 varastettua pesää. Hän nousi uudelle tasolle ensimmäisellä 30/30-kaudellaan ja 106 RBI:llä, joka oli NL:n listalla neljäs.
Nationals myi aloittaja MacKenzie Gore viime talvena yrittäessään rakentaa takaisin kilpailukykyä. Se voi tehdä saman Abramsille, jos oikea lahjapaketti parantaa pitkän aikavälin näkymiä tarpeeksi, jotta kallistuvan tähden siirto on perusteltu.
Sija 1
1. OF Ronald Acuña Jr., Atlanta Braves (ikä: 28)
Tilastot: 107 peliä, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 XBH (20 HR), 1,9 WAR
Sopimus: 17 miljoonan dollarin seuraajaoptio vuosille 2027 ja 2028
Ronald Acuña Jr. kuuli buuauksen, kun hän teki maahanlyönnin seitsemännen vuoroparin päätteeksi NLDS:n neljännessä pelissä ja jätti juoksijan toiselle pesälle. Hänen pudotuspelisuorituksensa oli tuolloin 3-for-24 ilman yhtään RBI:tä.
Oliko se hänen viimeinen lyöntinsä Braves-paidassa?
Vuoden 2023 NL MVP ja joukkueen kasvot kävi hyvän, mutta ei loistavan kauden 2026. Heti pudotuspelien päättyttyä hänen Instagram-tililtään poistettiin Braves-maininnat. Se ruokki spekulaatiota, että talven aikana voi olla edessä ero.
Kahden seuraavan kauden 17 miljoonan dollarin seuraajaoptiot tekevät hänen sopimuksestaan arvoa lisäävän eikä vähentävän, toisin kuin joillakin muilla tämän listan pelaajilla. Hintapyyntö on huima, mutta paluu voi tuoda yhden lajin kymmenestä parhaasta pelaajasta, jos hän löytää huippuvireensä takaisin.